Uçuk Nedir?

?

Uçuk, etkeni Herpes simplex virüsü (HSV1-2) olan, kendi kendini sınırlayan ve tekrarlayan bir hastalıktır. HSV-1 %80 oranında oral, %20 oranında genital bölge bulgularına neden olur. Ülkemizde yetişkinlerin %90’nında daha öncesinde geçirilmiş bir HSV enfeksiyonu vardır. İlk HSV enfeksiyonu genellikle 1-3 yaşları arasında diş eti ve ağzın enfeksiyonu (gingivostomatit)  şeklinde görülür. Hastaların yalnızca %10-15’i belirti verir ve bunların büyük çoğunluğunda bulgular çok hafiftir. Herpes virüsleri, ilk enfeksiyon iyileştikten sonra vücutta canlı kalmayı başarabilir ve virüs, yüz bölgesinin sinir dalları olan sinir uçlarına doğru ilerler. Sinir köküne yakın bir yere (gangliyon) ulaştıklarında vücudun savunmasından uzakta uyku pozisyonuna geçerler. 

Uçuğun nedenleri?

Herpes simplex (HSV 1-2) enfeksiyonları insanlarda en sık rastlanan viral hastalıklar arasındadır. HSV’nin doğal kaynağı insandır. Toplumun yaklaşık %20-40’ı tekrarlayan uçuk atakları geçirmektedir. HSV enfeksiyonları çoğu zaman her hangi bir belirti vermeden ya da zaman zaman lokal belirtilerle ortaya çıkar.

Uçuğun bulaşma yolları?

Hastalığın bulaşma yolu, yakın temas veya enfekte vücut sıvılarının direk teması yoluyla olmaktadır. Bulaşmada en sık neden, enfekte bir erişkin tarafından öpülmek veya virüsle bulaşmış olan giyecek ya da yiyecek gereçlerinin kullanılmasıdır. Sadece aktif hastalığı olanlar değil, belirti göstermeyen kişiler de bulaştırıcıdır.

 

Uçuğun belirtileri nelerdir?

Uçuğun şiddeti, dudaklar, burun ve çenede hafif bir rahatsızlık hissinden, yoğun içi sıvı dolu oluşumlara (vezikül) kadar değişebilir. Uçuk en sık dudaklarda, ağız ve burun çevresindeki deride gelişir. Uçuk, tipik olarak üst dudağın deri ile sınırı olan çizgiyi ve çevresindeki bölgeyi tutar. Uçuk geçiren kişilerin %60’ında veziküller ortaya çıkmadan önce o bölgede ağrı, kaşınma, karıncalanma ve yanma hissi olur ve 6 saat kadar devam edebilir. Enfeksiyonların dörtte biri bu evrede kalır ve daha ileriye gitmez. Devam eden vakalarda ise 24 saat içinde çok sayıda vezikül gelişir. Veziküller zamanla birleşir, patlar ve hızla kabuklanır.

 

Uçuğun tekrarlaması?

Ateş, genel durumun bozulması, soğuk algınlığı gibi başka hastalıklar, güneş ışığı (ultraviyole), fiziksel ya da mental stres, aşırı yorgunluk, menstrüasyon, gebelik, lokal travma, aşırı sıcak/soğuk ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanılmasına bağlı olarak virüs tekrar aktive olabilir ve ardından siniri izleyerek dudaklar ve burun çevresindeki deriye ulaşır. Hastalığın başlangıç evresi genellikle kısa sürelidir ve hastaların %30-50’sinde görülmez. Uçuk, ağrılı ve son derece bulaşıcıdır, her lezyon pek çok virüs saçar. Virüsler başlangıç evresinden lezyon tamamen kabuklanıncaya dek saptanabilir. Uçukların çoğu 7-10 gün sonrasında iyileşir. Uçuk, dudak ile derinin birleştiği yerde gelişirse hafif bir iz bırakabilir. İz kalma durumu bakteriyel ikinci bir enfeksiyonun geliştiği durumlarda görülebilir.İyileşme tamamlandıktan sonra virüs beklemede kalmak üzere sinir hücrelerine geri dönerek burada yerleşir.

 

Uçuktan nasıl korunulur?

HSV enfeksiyonlarının tedavisi ile virüslerin tamamen ortadan kaldırılması bugün için mümkün değildir. Ancak, olayı tetikleyen faktörlerin kişi tarafından bilinmesi ve bunlardan uzak durulmaya çalışılması tekrarlayan atakları kısmen azaltabilir. 

 

 Kaynaklar: 

•Chi CC et al. Cochrane Database Syst Rev 2015 Aug 7;(8):CD010095.
•Vadlapudi AD et al. Recent Pat Antiinfect Drug Discov. 2013;8(1):55-67.
•Pica F et al. Journal of Medical Virology 2012;84:132–137.
•Patient information. Herpes virus: cold sores. American Fam Physician 2010 Nov 1;82(9):1084.
•Worrall G. BMJ Clin Evid. 2009 Sep 23;2009. pii: 1704.

 

Vectavir %1 Krem, 2 g

 
Etkin Madde:
Her 1 g krem 10 mg pensiklovir içerir.
 
Yardımcı Maddeler: 
Beyaz yumusak parafin, sıvı parafin, setostearil alkol, propilen glikol, makrogol setostearil eter, kırmızı demir oksit (E172), sarı demir oksit (E172), saf su.
 
Endikasyon:
Uçuk Tedavisinde kullanılır.
 
Lisansör:
Omega Pharma Kişisel Bakım Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. Merdivenköy Mah. Bora Sok. No:1 A Ofis Blok Kat: 5 Nidakule Göztepe / Istanbul.
 
Kullanım Şekli:
Yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar: Vectavir’i, gün içinde yaklaşık iki saatlik aralıklarla (günde yaklaşık 8 defa) uygulayınız. Tedaviye 4 gün devam ediniz. Belirtiler geçmez veya kötüleşirse ya da 4 günlük tedavinin sonunda uçuğunuzda iyileşme olmazsa doktorunuza danışınız. Uygulama yolu ve metodu: Vectavir haricen uygulanır. Vectavir’i uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra her zaman ellerinizi yıkayınız. Küçük bir miktarı parmağınıza sıkınız ve etkilenen bölgeye uygulayınız.;
 
Uyarılar:
Haricen kullanılır. 30°C’nin altındaki oda sıcaklığında, kuru bir yerde saklayınız. Dondurmayınız. Reçetesiz satılır. Kesilmiş veya açılmış ambalajları satın almayınız. Kullanmadan önce kullanma talimatını okuyunuz. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz. Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 
Prospektüs:
KT'lere ulaşmak için tıklayınız.
KÜB'lere ulaşmak için tıklayınız.
 

 

Ürünlerle İlgili Sorularınız

Omega Pharma Kişisel Bakım Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti

Merdivenköy Mah. Bora Sok. No:1A Ofis Blok 5. Kat
Nida Kule Göztepe/ İstanbul

Telefon: +90 (0) 216 527 51 51

Fax: +90 (0) 216 314 93 63

Eposta: istvectavir@perrigo.com

Gizlilik ve Müşteri Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Bir e-posta adresi göndererek, sizinle iletişim kurulmasını onaylamış oluyorsunuz.